Pamatai

Karkasiniai namai turi privalumą, jog nereikia plačių pamatų išskyrus tuos atvejus, kai fasado apdaila klinkerinės plytos. Dažnai žmonės galvoja, kad pamatai turi būti platūs, tuomet jie tikrai laikys. Reiktų nepamiršti, kad per platūs pamatai gali būti šalčio „tako“ priežastis, todėl labai svarbu, jog jie būtų tinkamai izoliuoti ir apšiltinti. Karkasinio namo statybai reikalingi lygūs pamatai, geriausia, kad žmonės pilantys pamatus nepatingėtų tiksliai nusiimti aukščius, nes tai ne mūrinis namas ir banguojantys, nelygūs pamatai gali labai kenkti karkaso kokybei. Dažniausiai naudojami gręžtiniai pamatai atsižvelgiant į gruntą.

Karkasas

Karkasą rinkti rekomenduočiau iš 12-15 % drėgnumo spygliuočio medienos, kuri būtų kalibruota (obliuota). Taip yra pasiekiama aukščiausia kokybė. Žinoma yra skeptikų, kurie teigia, jog nebūtina nei sausa, nei lygi mediena, tačiau reiktų suprasti, kad džiūstant medienai, ji vaikšto, atstumai tarp statinių vietomis pradeda skirtis. Jei mediena nelygi, tuomet jungtyse atsiranda tarpai, kartais, net iki 5 mm, kas mano nuomone yra labai daug. Be to, jei jau naudojate nelygią medieną, tuomet karkasą neišvengiamai teks lyginti iš vidinės pusės, kas užims daug laiko, bei vargo. Dar vienas minusas, kad skaičiuojant tą patį medienos metražą, statybinės medienos kubatūra bus didesnė, nes kalibruota (obliuota) mediena yra 5mm plonesnė ir trumpesnė, t.y. jei renkamas karkasas iš 20 cm tuomet bus naudojama 195*45 mediena, o statybinė 200*50. Kokybiškai surinktas karkasas užtikrina mineralinės vatos stabilumą ir neleidžia jai sukristi (žinoma, tą vatos „sėdimą“ įtakoja ir kiti veiksniai, kaip sandarumas ir pan.).

Fasadas

Mediniai fasadai. Tai pigiausia ir turbūt greičiausiai montuojama fasado medžiaga. Įprastai naudojama šiurkšti dailylentė, ji turi būti dažyta iš abiejų pusių (1 arba 2 kartus), norint, kad tarnautų ilgesnį laiką. Šiurkšti dailylentė geriau įgeria dažą ir yra daug atsparesnė aplinkos poveikiui, kaip drėgmė, šviesa ir pan. Taip pat gali būti naudojama ir obliuota dailylentė, ji lauko sąlygoms yra jautresnė, dažas sunkiau įsigeria. Tokį fasadą tektų dažniau perdažyti, nes jis yra jautresnis šviesai, greičiau išdegina tamsesnius spalvos pigmentus. Tad grožis reikalauja „aukų“, t.y. dažnesnio dažymo, ypač tai yra aktualu rąsto imitacijos dailylentei, kuri yra lygiu, obliuotu paviršiumi. Gyvenamoms patalpoms daugiausiai daromi ventiliuojami fasadai, kadangi patalpos būna apsaugotos garo plėvele iš vidaus, o karkasas bei vata visą drėgmę išleidžia drėgmę pro ventiliacinos tarpus, toks namas, prižiūrint fasado apdailą, gali stovėti daugiau nei 100 metų.

Tinkuojami fasadai. Išradingieji yra sugalvoję būdų ant karkaso montuoti OSB plokštę, klijuoti putų polistirolą, armuoti ir tinkuoti. Imituodami „termoso“ principą viduje dar sumontuoja garo plėvelę. Tokiu atveju tik laiko klausimas, kada vata, sienos pradės šlapti, o medinė konstrukcija labai greitai pradedės pūti. Yra galimybė ant esamo karkaso kalti kvėpuojančią plokštę ir ją paruošti specialiam kvėpuojančiam dekoratyviniam tinkui. Kiek realiai karkasas ir vata „išsikvėpuoja“, negaliu pasakyti. Tokie dalykai dažniausiai patikrinami laiko ir ne visada naujovės yra teisingos. Kad išvengti abejonių, siūlyčiau ir tinkuojamą fasadą daryti ventiliuojamą, tokiu būdu būsite garantuoti dėl sausų sienų. Sąnaudos padidės dėl papildomo oro tarpo ir plokštės. Ventiliuojamam fasadui galima naudoti įvairesnes plokštes tinkavimui.

Klinkerio plytų (plytelių) fasadas. Pagrindinis dalykas, ką reiktų žinoti, tai, kad Jūsų pamatas bus platesnis, kadangi tiek namo karkasas, tiek klinkerio plyta, statysis ant pamato, todėl statybų kaina didės. Tarp klinkerio plytos ir karkaso turi būti oro tarpas, o mūrininkas turėtų būtinai sudėti ventiliacinies groteles, kad karkasas vėdintųsi. Toks fasadas yra ilgaamžis, priežiūra minimali. Norint klinkerio plytų imitacijos, daromas taip pat ventiliuojamas fasadas, sukama plokštė ir klijuojamos klinkerio plytelės. Galbūt atsiras kas daro ir be oro tarpo tarp fasado ir karkaso, bet klausimas ar dėl to neturėsite bėdų viduje?

Kiti fasadai. Taip pat yra ir kitų būdų kaip papuošti Jūsų namo fasadą, t.y. fasadinės čerpės, dažomos plokštės, skarda ir t.t.

Stogas

Karkasiniui namui tinka įvairiausios stogų dangos. Stogo danga dažniausiai užima tik 10-15 proc. viso stogo svorio, tad tikrai nereikia bijoti sunkesnių stogo dangos variantų. Likusi apkrova, tai būtų konstrukcija, bei sniego, vėjo jėga. Karkasiniam namui, net gi geriau, kai jis užspaudžiamas didesnio svorio. Norintiems čerpių ar jų imitacijos stogo dangos, reiktų nepamiršti, kad nuolydis turėtų prasidėti nuo 15 laipsnių. Kai kurie gamintojai parašo, kad jų čerpes galima montuoti nuo 12 laipsnių nuolydžio ir panašiai, tačiau į minimalius leistinus nuolydžius nerekomenduočiau orientuotis. Trumpai paminėsiu populiariausių stogo dangų pliusus ir minusus.

Plieninė stogo danga. Įvairios formos ir didelis spalvų pasirinkimas, estetiškas vaizdas. Nesunki, lengvai montuojama stogo danga. Tokį stogą lengviau nuvalyti. Pasirinkus tinkamą profilį, galima pritaikyti mažam stogo nuolydžiui. Santykinai su kitomis stogo dangomis, tai vienas iš pigiausių pasirinkimų. Žinoma, reiktų nepamiršti, kad norint ilgaamžiškesnio produkto, reikia atkreipti dėmesį ir į gaminio technines savybes, kaip plieno storis, dažų sluoksnis ir pan.. Trūkumas šios dangos, kad esant krituliams bus girdimas didesnis garsas, todėl reiktų atkreipti dėmesį ypač jei nebus šilumos (garso) izoliacijos. Taip pat susirenka didžiausias kiekis kondensato, todėl stogo konstrukcija turi būti gerai apsaugota hidroizoliacija. Tokiai stogo dangai labai svarbi gera ventiliacija.

Šiferinė stogo danga. Tai populiari stogo danga, kadangi Lietuvoje buvo labai plačiai naudojama. Šis variantas taipogi vienas iš pigesnių, bei lengvesnių. Kokybiškas, bei laiko patikrintas gaminys. Nesunkiai montuojamas. Trūkumas, kad laikui bėgant labiau pakeičia savo spalvines savybes. Reiktų atkreipti dėmesį, kad šiferis būtų pritaikytas mūsų klimato sąlygoms.

Bituminių čerpelių stogo danga. Įvairių formų, atspalvių, labai lanksčios, tad galima išgauti puikų estetinį vaizdą. Dangos paruošimas nėra pigus, kadangi papildomai reikia pirkti OSB plokštęir paklotą. Montavimas užima daugiau laiko, nei prieš tai minėtos stogų dangos. Stogas gali samanoti.

Čerpių stogo danga. Tai vienas ilgaamžiškiausių stogo dangų pasirinkimas. Ypač keraminės čerpės, tačiau technologijom žengiant panašų ilgaamžiškumą turi ir betoninės čerpės, kur spalvinė gama leidžia tenkinti vartotojo poreikius. Ši stogo danga viena sunkiausių, tačiau karkasiniam namui tai tik į naudą. Puikiai saugo stogą, kadangi atsparesnė temperatūrų kaitai, ne taip kondensuojasi, tad lotai ir paločiai išlieka sveikesni. Šio stogo dangos trūkumas yra kaina, tačiau kokybės atžvilgiu verta pagalvoti apie šį variantą.

Energetiškai efektyvūs namai (klasės)

class

Reikalavimai gyvenamiems namams pagal:

Statybos techninį reglamentą STR 2.05.01:2013

Atitvarų apibūdinimas

B klasė U - m²k/W

A klasė U - m²k/W

A+ klasė U - m²k/W

A++ klasė U - m²k/W

Stogai

0,16

0,10

0,09

0,08

Perdangos

Šildomų patalpų atitvaros, kurios ribojasi su gruntu

0,25

0,14

0,12

0,10

Perdangos virš nešildomų rūsių ir pogrindžių

Sienos

0,20

0,12

0,11

0,10

Langai, stoglangiai, švieslangiai ir kitos skaidrios atitvaros

1,6

1,0

0,85

0,70

Durys, vartai

Preliminarus (teorinis) energijos poreikis namui

Energetinė klasė

Šildymo

poreikis (W/m2)

Preliminarus šildymo poreikis 80 m2 namui (metams) kWh

Preliminarus šildymo poreikis 150 m2 namui (metams) kWh

Preliminarus šildymo poreikis 200 m2 namui (metams) kWh

B

40

10471

19634

26180

A

30

7854

14726

19634

A+

20

5236

9817

13090

A++

10

2618

4908

6545

         

Prelimaraus šildymo poreikį savo dydžio namui galite sužinoti

Energetinė klasė

B

A

A+

A++

Dauginti šį skaičių iš jūsų namo kvadratūros ir sužinosite šildymo poreikį metams

130,9

98,17

65,45

32,72

  

Karšto vandens paruošimui preliminarus energijos sunaudojimas pagal gyvenamų žmonių skaičių

Žmonių skaičius

1

2

3

4

5

6

7

8

Energijos poreikis per metus vandens šildymui (kWh)

851

1702

2554

3405

4256

5107

5958

6810

 
 
© 2016-2020 Karkas.lt Visos teiės saugomos.